Czym różnią się pigmenty i barwniki?

Pigmenty i barwniki a obraz olejny

Pigmenty i barwniki – ile razy słyszeliśmy te słowa. Świat farb olejnych to rozmaite pojęcia. Te pojęcia i definicje budują świat malarstwa. Ważne jest oczywiście to, żeby posługiwać się tymi słowami precyzyjnie znając ich definicje. Czym różni się barwnik i pigment? Różnice między tymi pojęciami można przedstawić na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że mamy dwa naczynia z wodą. Do jednego wrzucamy piasek a do drugiego sól. Sól rozpuszcza się. Nie można jej zobaczyć nawet pod mikroskopem, nie pojawia się żaden osad. Tak zachowuje się barwnik. Tymczasem pigment przypomina zachowanie piasku w wodzie – ziarenka będą rozproszone, ale nie zmieszają się z wodą. Wystarczy papierowy filtr, żeby rozdzielić te substancje. Podsumowując – barwniki są rozpuszczalne a pigmenty nie. Dla dociekliwych podaję źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/pigmenty;3957113.html  

Pigmenty i barwniki

Kolejna ważna różnica to fakt, że barwniki są transparentne, natomiast z pigmentami to bywa różnie. Poziom transparentności to kluczowa informacja dla artysty. Zupełnie inaczej należy malować kiedy farba kryje a inaczej gdy jest przezroczysta. Aby ułatwić życie malującym firmy produkujące farby oznaczają poziom transparentności farby na tubie. Najczęściej jest to kwadracik, który gdy jest cały zadrukowany to oznaczy farby nieprzezroczyste, kiedy zadrukowany jest częściowo to oznacza farby półprzezroczyste i cały niezadrukowany to symbol farb transparentnych.

Oznaczenia transparentności na farbach olejnych

Niski stopień dyspersji czyli rozproszenia występuje w przypadku ziaren piasku zanurzonych w wodzie, natomiast jeśli cząstki widoczne są tylko pod mikroskopem to mamy do czynienia z wysokim poziomem dyspersji. Farby olejne zawierają pigmenty, których cząstki mają wielkość od 2000 do 400 nm co oznacza dyspersję w wysokim stopniu. Więcej pojęć i wiedzy na temat farb olejnych i malarstwa można znaleźć na podstronie obraz olejny.