Jak powiesić obraz

Obraz do salonu, dobre mocowanie warunkiem dobrej percepcji

Odpowiednie zawieszenie obrazu to klucz do jego właściwej ekspozycji i percepcji. Malarstwo to medium które ma cały wachlarz wymagań i praw, które prowadzą do idealnej komunikacji między twórcą a odbiorcą dzieła. Dlatego przyjrzyjmy się  dwóm podstawowym odpowiedziom na pytanie: jak powiesić obraz? Pierwsza opcja to linki przymocowane do listwy przysufitowej. Prezentuję przykład takiego rozwiązania na zdjęciu poniżej:

Listwa przysufitowa
Listwa przysufitowa

W tym przypadku mamy zamontowaną na górze, przy suficie, listwę mocującą, od której odchodzą stalowe linki na których wiszą obrazy. Drugie, alternatywne wobec tego rozwiązanie to statyczne mocowanie na gwoździu/haku/wkręcie. Druga opcja, mimo że wbijamy w ścianę nieruchomy element, to może być tak zmodyfikowana, żeby mieć pewien zakres regulacji. Jak to zrobić O tym za chwilę, przejdźmy najpierw do plusów i minusów obu rozwiązań.

Jak powiesić obraz, metoda pierwsza – listwa przysufitowa

Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu. Polega ono na przymocowaniu na całej długości ściany, lub ścian listwy do której przymocowane są ruchome stalowe linki. Na początek przeanalizujmy plusy tej opcji.

Po pierwsze linki można przesuwać, a obrazy wieszać wyżej lub niżej odpowiednio skracając linkę. Daję to możliwość przesuwania pracy w pionie i w poziomie. Dzięki temu możemy zawiesić obraz niemal w dowolnym miejscu na ścianie. Co więcej, praktycznie bez większych problemów możemy w dowolnym momencie obraz przesuwać dowolną ilość razy. Kolejnym plusem jest możliwość wieszania kilku obrazów na jednej szynie. Możemy zakomponować całą ścianę i dowolnie modyfikować ekspozycję. Wadą tego rozwiązania są same linki – rzucają się w oczy przez co zaburzają percepcję dzieła. Optymalne warunki do podziwiania dzieła sztuki to święty spokój w tle, bez żadnych agresywnych linek. Takie warunki uzyskujemy w drugim rozwiązaniu – statycznym haku lub wkręcie wbitym w ścianę. Opisując minusy listwy przysufitowej warto wspomnieć o samym montażu i kosztach. Kupno konkurencyjnego haka to 5 minut w markecie budowlanym. Natomiast zakup listwy, linek, a także montaż tego wszystkiego to koszty i czas.

Statyczne mocowanie obrazów

Płótno można powiesić na statycznym elemencie, tj. wbitym w ścianę haku, wkręcie. Gwoździe odradzam dlatego, że są zbyt mało wytrzymałe. Statyczne mocowanie obrazu to oszczędność w czasu i pieniędzy – rozwiązanie dużo prostsze i tańsze od systemu linek i szyny. O wiele lepiej odbiera się obraz, który po prostu wisi na ścianie, bez wystających zza jego pleców linek. Minus – rozwiązanie dosyć statyczne. Jest tu możliwość usprawnienia tego rozwiązania poprzez przyczepienie z tyłu, na dwóch wkrętach wkręcowych w ramę obrazu stalowej linki. Taką linkę można luzować lub naprężać, co pozwala nieco zmieniać położenie obrazu w pionie. Poniżej przykład takiego rozwiązania:

 

jak powiesić obraz
Jak powiesić obraz

 

Jak wieszac obrazy
Jak wieszać obrazy

Na koniec, warto przeanalizować wytrzymałość stalowych lin, źródło: https://sklepzeglarskijb.pl/wytrzymalosci-lin-stalowych,1003,pl.html