Salon glamour

Dlaczego opisuję na stronie poświęconej malarstwu salon glamour? Zacznijmy od początku. Na mojej stronie chcę nie tylko pisać o moich obrazach ale także poświęcić się kwestii doboru obrazu do danego wnętrza. Sztuka to niezwykle ważna przestrzeń dla nas – pomaga odpocząć od szarej rzeczywistości. Można umknąć od codziennych zmartwień w krainę marzeń i wyobraźni. Nieraz takim portal to zwykła namalowana martwa natura, kiedy indziej pejzaż. Pamiętajmy o tym, że aby obraz dobrze zadziałał, to musi dobrze czuć się w danej przestrzeni. Praca malarska inaczej konsumowana jest w galerii czy muzeum a inaczej w domu. Obraz wiszący w galerii jest często otoczony neutralną bielą, np. w galeriach typu white cube, tymczasem w domu otoczenie jest o wiele bardziej wyraziste.

Aby odpowiednio dobrać sztukę do naszego domu należy najpierw świadomie zaprojektować ten dom. Dlatego na mojej stronie chcę przybliżyć rozmaite style w jakich można urządzić salon.

Salon w stylu glamour

Elegancka, duża, pikowana kanapa, dwie lampki na ścianie – to przykładowe elementy, które jako pierwsze mogą przyjść nam do głowy kiedy pada hasło „salon w stylu glamour”. To oczywiście tylko dwa skojarzenia ale jest o wiele więcej elementów typowych dla tego stylu. Zacznijmy od stali i szkła – to klucz. Srebrne stalowe półki, stoły, gablotki, stoliki na herbatkę czy robione ze stali i szkła wózki – barki. Spójrzmy na jeden z typowych elementów salonu glamour – para lampek. Najczęściej są to kinkiety, ale mogą to być też stojące lampki.

Styl glamour

Lampki, czy to wiszące czy stojące obok siebie nabierają majestatu. Intuicyjnie czujemy, że wystarczyłaby jedna lampka a dwie takie same lampki obok siebie nabierają charakteru zbytku. Czujemy że jest to coś z zachcianki, coś co jest niekonieczne.

Ten artykuł to wstęp do cyklu opisującego poszczególne typy wystrojów wnętrz. To jedynie wstępne przedstawienie samego stylu glamour. Póki co wiemy że taki styl istnieje, mamy już go z grubsza opisanego. W dalszych wpisać przyjrzymy się temu jakie ma cechy charakterystyczne i najważniejsze – pomyślimy o tym jakie obrazy pasowałyby do tego rozwiązania.

Sporo pomysłów i w ogóle wyjaśnienie koncepcji stylu glamour, czyli po prostu glam style można znaleźć w internecie. Przy czym warto poszukać na stronach anglojęzycznych, ponieważ mimo wszystko zawsze jest tam więcej konkretów inspiracji i pomysłów. Jeden z godnych polecenia adresów, który posłużył mi jako źródło: https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-glam-style